تکنام آفرین الوند / مقالات / پیدایش و تاریخچه قهوه
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

پیدایش و تاریخچه قهوه

پیدایش و تاریخچه قهوه

قهوه را می توان پر طرفدارترین و پر مصرف ترین نوشیدنی در سطح جهان دانست. در واقع در تمامی محافل، مهمانی ها و مجالس خصوصی و جمعی به منظور پذیرایی از این نوشیدنی استفاده می کنند.

بسیاری از افراد قهوه جزء مصرف روزانه شان است و پیش از رفتن به محل کار و بعد از مراجعت به منزل از این ماده استفاه می کنند و می توانند از خستگی خود بکاهند.

علیرغم اینکه مصرف این نوشیدنی به طور گسترده از سوی افراد مختلفی استفاده می شود  اما کمتر کسی است که در زمینه تاریخچه قهوه اطلاعاتی داشته باشد. از این رو برآن شدیم که در خصوص نحوه کشف و نقطه آغاز مصرف این ماده اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم. علیرغم اینکه در خصوص تاریخ کشف قهوه اطلاعاتی دقیق و موثق در دست نیست اما روایاتی در این زمینه وجود دارد که تا حد زیادی مورد تایید بسیاری از مورخین است.

پرتکرار ترین روایت در زمینه تاریخ کشف قهوه

در زمینه نقطه شروع تاریخ قهوه روایات و داستان های بسیاری وجود دارد. اما پرتکرار ترین آن ها که از سوی بسیاری از افراد موثق تعریف می شود چنین روایتی است:

روزگاری چوپانی بود که گله دام و بزهای خود را به ارتفاعاتی در چراگاه های اتیوپی برده بود. در آن نوبت که بزها در چراگاه از گیاهان استفاده می کردند در کنار گیاهان از دانه های خاص نیز استفاده کردند که موجب رخ داد اتفاقاتی عجیب شد.

بز ها در پایان روز زمانی که به محل اصلی خود بازگشتند تا صبح استراحت نکردند و پرانرژی بودند. به طوری که تعجب چوپان خود را برانگیختند. به همین منظور چوپان باهوش متوجه حالت و وضعیت غیر عادی گله خود شده و این ماجرا با افراد مختلفی در میان گذاشت.

همین اتفاق موجب شد که برخی از افراد روی دانه های شگفت انگیز حساس شده و در پی کشف خاصیت و پتانسیل های ان باشند. یکی از افرادی که این ماجرا را شنیده بود از دانه های ناشناخته ( قهوه) نوشیدنی تهیه می کند و  بعد از مصرف به طور عجیب مشاهده می کند که این دانه ها همان تاثیری که روی بزها گذارده بود و به آنها انرژی بخشیده بود به وی نیز انرژی داده و میزان خواب او کمتر شده است.

از این رو همگی متوجه شدند که این دانه ها باید رازی داشته باشند که باید آن کشف شود.

کشور های عربی سبقت گیرندگان در مصرف قهوه در آغاز نقطه کشف قهوه

از مهم ترین نکاتی که وجود دارد این است که کشور های عربی مثل یمن و شبه جزیره عرب از نخستین مناطقی بودند که از قهوه به طور گسترده و عام استفاده کردند.

در واقع در قرن 15 در شبه جزیره عرب در حوالی خانه کعبه در تمامی قهوه خانه ها این ماده مورد استفاده قرار می گرفت و بسیاری از افراد نسبت به آن رغبت زیادی نشان می دادند.

در ادامه مسیر انتقال این ماده خوارکی به کشور های دیگر از کشور های عربی به استانبول رسید و در نهایت از کشور هایی که عثمانی ها بر آن حکومت می کردند به کشور ما ایران رسید.

ایران در مصرف قهوه از اروپا جلوتر بود

جالب است بدانید که ایران و ایرانیان در مصرف قهوه از اروپا سبقت داشتند. برای مثال در حالی که در قرن 16 ایرانیان از این ماده استفاده می کردند اروپاییان بعد از ایرانیان یعنی در 17 ام شروع به استفاده از این ماده خوراکی کردند.

جایگاه قهوه در کشورهای اروپایی

واقعیتی که وجود دارد این است که زمانی که قهوه به اروپا رسید کاملا از سوی مذهبیون و کلیساها رد شد و آن را نوشیدنی ای می دانستند که از سوی شیطان آمده است.

اما بعد از مدتی زمانی که این نوشیدنی از سوی بزرگان و پادشاهان مورد تایید قرار گرفت و نسبت به آن اقبال نشان دادند مردم عادی نیز جواز مصرف این ماده را کسب کردند و در میان قشر معمولی نیز مصرف این ماده رایج گردید.

به همین نحو قهوه مسیر گسترش خود را باز کرد و در کمترین زمان به سرتاسر دنیا رسید.

 

پیدایش و تاریخچه قهوه

تاثیر کشف قهوه در شکل روابط اجتماعی و شکل جوامع بشری در جهان

مهم ترین تغییراتی که کشف قهوه به همراه داشت، تغییر در شکل روابط اجتماعی و شکل جوامع بشری بود. در واقع بعد از کشف قهوه و گسترش اقبال عمومی نسبت به این ماده انرژی بخش و نوشیدنی آرامش بخش سبب شد که قهوه خانه های بسیاری در سطح شهرها و محله ها ایجاد شود و افرادی از قشر های مختلفی در این قهوه خانه ها تجمع پیدا کنند.

قهوه خانه ها آرام آرام محلی برای تبادل اطلاعات و نیز ایجاد شکل جدیدی از روابط گردید که در آن افرادی دور هم گرد می آمدند و ارتباطات مثبت و منفی ای با هم داشتند. در قهوه خانه ها روزنامه هایی دست به دست می شد یا گاها مباحثی در زمینه سیاست مطرح می شد و افراد نظرات خود را با هم به اشتراک می گذاشتند.

ایجاد قهوه خانه نیز در مناطق مختلف سبب می شد که معماری شهری تغییراتی داشته باشد. درواقع هر مرحله ای قهوه خانه مخصوص به خود را داشت و همواره این قهوه خانه مشتریان ثابت خود را داشتند.

بنابراین مشاهده می شود که کشف قهوه علاوه بر اینکه تغییراتی در ذائقه مردمان ایجاد کرد، در سطح اجتماعی و فرهنگی نیز موجب بروز تغییرات و شکل گیری نوع جدیدی از ارتباطات اجتماعی گردید.

کلام آخر

در طول نوشتاری که گذشت تمامی تلاش مان در این جهت بود که بتوانیم مهم ترین و بهترین اطلاعاتی که در زمینه تاریخچه قهوه در دست است را در اختیار عزیزان و همراهان همیشگی مان قرار دهیم و درنهایت از تاثیرات کشف قهوه نکاتی را ارائه کردیم.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 8 =