تکنام آفرین الوند / مقالات / فواید نوشیدن چای و قهوه بر سلامتی
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

فواید نوشیدن چای و قهوه بر سلامتی

فواید نوشیدن چای و قهوه بر سلامتی

نوشیدن چای مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی را تا 24 درصد کاهش می دهد. اگر شما مجبورید بین چای و قهوه یکی را انتخاب کنید، بهتر است چای بنوشید. قهوه و چای، جزء مهم زندگی هستند و بر سلامت قلب و عروق تاثیر می گذارند. تاثیر مصرف چای و قهوه بر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی- عروقی و غیر از آن در افراد کم خطر مورد بررسی قرار گرفت.

ارتباط مصرف چای سیاه و قهوه با سلامت

در یک مطالعه آماری، 121401 فرد در رده سنی 18 تا 95 سال و از سال 2001 تا 2008 مورد بررسی قرار گرفتند. میانگین مطالعه 3.5 سال، 95 مورد مرگ به دلیل بیماری های قلبی- عروقی و 632 مورد بیماری های دیگر را نشان داد.

مصرف قهوه و یا چای به صورت پرسش نامه و در افرادی که اصلا چای یا قهوه مصرف نمی کردند، روزی یک تا چهار فنجان مصرف داشتند، بیش از چهار فنجان در طول روز مصرف داشتند، بررسی شد.

افرادی که نوشیدنی هایی غیر از قهوه مصرف می کردند، از لحاظ فیزیکی بیشتر فعال بودند، با 45 درصد فعالیت بدنی بالا در مقایسه با 41 درصد افرادی که مصرف بالای قهوه داشتند.

افرادی که قهوه به میزان بالا مصرف می کردند، افراد مسن بودند با میانگین سنی 44 سال. تفاوت ها در فشار خون ناچیز بود، افرادی که زیاد قهوه مصرف می کردند در مقایسه با افرادی که قهوه نمی خوردند، فشار خون سیستولی پایین و فشار خون دیاستولی بالایی داشتند.

مصرف کنندگان چای برعکس مصرف کنندگان قهوه هستند و افرادی که چای می خورند، بیشتر در معرض بیماری های قلبی عروقی بودند. یک سوم (34%) افرادی که چای نمی خوردند، در مقایسه با 24 درصد افرادی که روزانه یک تا چهار فنجان چای مصرف می کردند و 29 درصدی افرادی که بیش از چهار فنجان چای در طول روز مصرف می کردند، سیگاری بودند.

 

فواید نوشیدن چای و قهوه بر سلامتی

خواص چای

چای یک منبع طبیعی از کاتچین، کافئین، تیانین و آنتی اکسیدان ها می باشد که تاکنون اثرات مختلفی از آن گزارش شده است که مهم ترین این خواص عبارتند از: ضد درد، ضد آلزایمر(ضد فراموشی)، ضد تصلب شرایین، ضد باکتری، ضد افسردگی، ضد قندخون، ضد التهاب، ضد جهش ژنی، دارای خاصیت آنتی اکسیدانی، ضد اسپاسم، ضد ویروس، مقوی قلب، محرک سیستم عصبی مرکزی، ادرارآور، محافظ کبد، کاهنده پرفشاری خون، محرک قدرت ایمنی بدن، کاهش دهنده چربی خون، جلوگیری از پوسیدگی دندان و محرک مجرای تنفسی(1).

خواص قهوه

امروزه یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدان های طبیعی، ترکیبات فنولی گیاهان می باشد. قهوه به عنوان یک منبع گیاهی می باشد که دارای ترکیبات پلی فنولی و خاصیت آنتی اکسیدانی است و در صنایع غذایی و دارویی  مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از دیگر خواص بیولوژیک قهوه می توان به کاهنده فشار خون، کاهنده قند خون و چربی های خون اشاره نمود(2).

 

منبع:

  1. آرندفولرز، ترجمه ملیندا اسکندری. (1381). چای- تاریخچه، شـیوههـای تولیـد، مـصرف و انـواع آن. چـاپ اول، انتـشارات ققنوس، تهران.
  2. Shahidi, F. (2000). Antioxidants in food and food antioxidant, Mol. Nutr. Food Res. 44: 158-63.
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + ده =