تکنام آفرین الوند / مقالات / تاریخچه چای در جهان
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

تاریخچه چای در جهان

تاریخچه چای در جهان

در سفر از آسیا به سمت غرب، چای نقش محسوسی دارد، به عنوان یک درمان باستانی برای سلامت و جزء تجلی فرهنگ می باشد. از لحاظ تاریخی، چای واسطه ای برای اختلافات بین المللی و شرایط بد در کشورهای مختلف بود.

چای در طول تاریخ موضوع مرسومی در هنرهای تجسمی، سرامیک های تزئینی و موضوع نقاشی ها بوده است. سراشیبی های تاریخ، نقاشی ها و سرامیک های چینی، نقاشی ها و سرامیک های ژاپنی ها در قرن هجده و نوزده، نقاشی های خارق العاده انگلیسی، اسناد تاریخی را در کنار هم گرد آورده است تا از تاریخچه جالب چای بگویند.

چین، مهد فرهنگ چای

بعد از معرفی انواع چای، زراعت و تولید، منشاء چای در تپه های جنوبی چین در نظر گرفته شد. چای در گذشته به عنوان یک گیاه دارویی مورد استفاده قرار می گرفت. اولین کتاب در مورد چای، 780 سال قبل از میلاد نوشته شد. چای به طور گسترده در جنوب غربی چین کشت داده می شد و به عنوان اکسیر جاودانگی، به عنوان ادای احترام امپراطوری مورد استفاده قرار می گرفت، پشت کوهان شتر به آسیای مرکزی منتقل داده شد و در کناره های خیابان به فروش رسید.

در طول قرن ها، صنعت گران چینی انواع متنوعی از چای را تولید کردند و هنر و فرهنگ چای شکوفا شد. این بخش از نمایش، شامل نقاشی پرتره Shen Nong، مبدع چای، کاسه های ظریف پورسلینی از قرون هشت تا سیزده، کتیبه ها و آبرنگ هایی بود که فرهنگ چای چینی ها را نشان داد و تصاویر چاپی که تهیه چای در اواخر قرن نوزده و بیست را به تصویر کشیدند.

چادو، راه چای در ژاپن

در بخش بعدی نمایشگاه، اهمیت چای در ژاپن، جایی که برای اولین بار به همراه آیین بودایی در طول دوره هی آن و توسط راهبانی که به چین سفر کرده بودند، معرفی شد. چای در صومعه ها و برخی محافل اشرافی نوشیده شد. اما تا پایان قرن دوازدهم نرسید که نقش چای در هنر و فرهنگ چای برجسته و بارز شد. بعد از بازگشت کشیش بودایی به ژاپن، چای پودری در Song چین محبوبیت یافت.

 

تاریخچه چای در جهان

 

چای در نیمه دوم دوره Edo به قدری اهمیت یافت که تمامی مقالات و لوازم جانبی ها با نقوش مرتبط با چای تزئین می شدند. گشایش ژاپن به غرب در سال 1850، مباحث و مضامین جدیدی را برای هنر چای و هم چنین توسعه کالاهای چای برای بازار غرب به همراه داشت. ظروف چای شیشه ای، کاسه های چای، کتیبه ها و اشیای مرتبط با چای از قرن ده تا بیست، گواهی تاریخ و جایگاه مهم چای در فرهنگ ژاپن هستند.

علاقه به چای در غرب

زمانی که چای برای اولین بار اوایل قرن هفدهم به اروپا رسید، به آسانی پذیرفته نشد. با این حال نوشیدن چای به سرعت به هلند رسید، جایی که واردات به همراه ظروف پروسلینی ژاپنی و چینی برای سرو و تهیه غذا، رسید. اواسط قرن هفدهم، طبقات بالای اروپایی سه نوشیدنی کافئین دار قهوه، چای و شکلات را به آرامی وارد بازار کردند، به تدریج مقرون به صرفه تر شدند و مصرف آن ها در میان عموم گسترش یافت.

با محبوب شدن چای در میان افراد، هنرمندان و بازاریان بر آن شدند تا کالاهای مناسب را برای چای تهیه کنند تا تبدیل به سمبل شوند. مبلمان مخصوصی برای مصرف چای بعد از ظهر مانند میز سه چایه فرانسوی به نمایش گذاشته شد.

در این نمایشگاه، تعداد زیادی از آموزش های انگلیسی و هم چنین آثار و نقاشی هایی که گواه وضعیت چای در اروپا بودند، به نمایش در آمدند. اولین چای که توسط هلندی ها معرفی شد به آمریکا رسید و نوشیدن چای به سرعت در میان افراد رواج یافت.

به منظور کنترل سود تجاری چای، پارلمان انگلیس با تصویب قوانینی خواستار حذف رقابت خارجی شد و همین امر باعث شد تا استعمارگران، چای قاچاق خریداری کنند.

یکی از نکات برجسته این نمایشگاه، پرداختن به نقاشی های برجسته آمریکایی بود که نقش چای در زندگی استعماری را نشان می دادند. آثار دیگری نیز در این نمایشگاه به عرضه گذاشته شدند که نقش چای در اعتراضات انقلابی را به یاد می آوردند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + ده =